Kép-zelet
Titkok – kincsek – emberek: háromezer éves történetek a Visszapillantóban
Januártól újra indul a miskolci Herman Ottó Múzeum nagy sikerű tudományos-ismeretterjesztő előadássorozata, a Visszapillantó. A honfoglalás kora után idén májusig minden hónap második szerdáján a bronzkori élet rejtelmes világába kalauzolják az előadók majd az érdeklődőket.
A Herman Ottó Múzeum régészei 2015-ben, az Év kiállítása díjat elnyert „Elit alakulat – A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetői” című állandó kiállítása köré szerveztek először a nagyközönségnek szóló, rendhagyó történelemórákat. A nagy érdeklődésre számot tartó előadások videofelvételei azóta már bejárták az internetet, sőt az egyetemi oktatási anyagba is bekerültek.
Idén januárban a múzeum új, nemzetközi vándorkiállítása, a „Más/világ – A bronzkori élet rejtelmei Északkelet-Magyarországon” szolgáltatja az alapot a tudományos kalandozásra. A sorozat első vendége P. Fischl Klára, a Miskolci Egyetem oktatója arról beszél majd, hogy a bronz mint új nyersanyag felfedezése és használatának elterjedése hogyan forradalmasította a háromezer évvel ezelőtti világot. Nemzetközi kutatási projektjének új eredményei kapcsán bepillantást nyerhetünk a középső bronzkori közösségek különleges gondolkodásmódjába is: megvizsgáljuk, hogy hogyan alakult ki az szabályos településhálózat, illetve kötött, koncentrikus kör alaprajzú településszerkezeti kép, mely megyénk területén kizárólag ennek az időszaknak a sajátossága.
Februárban Dani János, a debreceni Déri Múzeum régészének segítségével a középső bronzkori túlvilághit emlékeiben búvárkodhatunk. Megismerhetjük az ún. füzesabonyi kultúra régiónkból eddig ismert egyik leggazdagabb temetőjét, és a halottak mellé helyezett tárgyak különböző szerepeit. Márciustól az ELTE BTK Régészettudományi Intézet oktatói és doktoranduszai lesznek vendégeink, akik a késő bronzkorba, azaz a trójai háború időszakának kárpát-medencei világába kísérnek bennünket. Megismerhetjük a halhatatlan harcosok és hallatlan értékű kincsek történetét, az első nagy „Európai Unió” megszületésének részleteit, valamint a tűz hétköznapi és rituális szerepének titkait is.
A beszélgetéssorozat érvényes múzeumi belépővel (felnőtt jegy: 600 Ft, diák és nyugdíjas jegy: 300 Ft) látogatható, minden érdeklődőt nagyon sok szeretettel várunk!
Részletes program:
2016. január 13. 16:00: P. Fischl Klára (ME): Akkor és most – településrendezési tervek a középső bronzkorban és a XXI. században
2016. február 10. 16:00: Dani János (DM): A füzesabonyi kultúra kivételes gazdagságú sírjai Polgár M3/29. lelőhelyről
2016. március 9. 16:00: V. Szabó Gábor – Tarbay Gábor (ELTE): Kincsek és héroszok a késő bronzkori Európában
2016. április 13. 16:00: Váczi Gábor (ELTE): Késő bronzkori Facebook – kapcsolati hálók rekonstrukciójának lehetőségei az őskorban
2016. május 11. 16:00: Fülöp Kristóf (ELTE): A hamvasztás gyakorlata és kognitív háttere a késő bronzkori Kárpát-medencében
Helyszín: HOM Papszeri Épület (3530 Miskolc, Papszer 1.), I. emelet, Szemere-terem