Kép-zelet

A Magyar Írószövetség kültéri kiállítása az 1956-os forradalom 60. Évfordulóján
„A magyar írók a történelem nyílt színpadára vitték azt a harcot, amely régóta folyik titkon s elkeseredve a szovjet tömb pártszékházaiban. Nyílt színre vitték az egyén kétségbeesett önvédelmi harcát a megromlott forradalmi rendszerek és zsarnoksággá fajult népuralom ellen.” (Cs. Szabó László: Írók a forradalomban, 1957)
Kiállításunk a magyar írótársadalom azon írói és költői előtt tiszteleg, akik aktív szerepet vállaltak az 1956-os forradalom és szabadságharc szellemi előkészítésében. Bátor helytállásukért, a forradalomban való részvételükért börtönbüntetésben, meghurcoltatásban, szilenciumban, zaklatásban volt részük. Volt, aki életével fizetett a magyar szabadságért.
A Magyar Írók Szövetsége – a mai Magyar Írószövetség – 1956-ban vált az írók társadalmi felelősségét kifejező intézménnyé a totalitárius hatalommal szemben. A reformok, majd később a forradalom és a demokrácia eszméit következetesen vállalva szerzett tekintélyt a társadalom minden rétegében. Ha ténylegesen nem az írók robbantották is ki és vívták meg a szabadságharcot, szavaik, alkotásaik termékenyítően hatottak a diákságra, az értelmiségre, a munkásságra. Az utcákon és barikádokon harcoló nép heroikus küzdelme pedig csodálattal töltötte el az írókat, akik a forradalom sárba tiprása után igyekeztek fékezni a megtorlást.
Az ő példájukat idézi meg képekben és szavakban az emlékezet, útmutatóul a következő nemzedékeknek.
A Magyar Írószövetség székházának Bajza utcai és Városligeti fasori frontján látható kerítés-kiállításon a következő alkotók tűnnek fel: Déry Tibor, Tamási Áron, Veres Péter, Háy Gyula, Németh László, Illyés Gyula, Zelk Zoltán, Fekete Gyula, Lakatos István, Tóbiás Áron, Gérecz Attila, Páskándi Géza, Buda Ferenc.
A vendégeket Szentmártoni János költő, a Magyar Írószövetség elnöke köszönti.
A kiállítást Lezsák Sándor költő, a Magyar Országgyűlés alelnöke nyitja meg, valamint Benkő Andrea muzeológus ismerteti.
Helyszín: Magyar Írószövetség, 1062, Budapest, Bajza utca 18.
Időpont: 2016. október 5., 17 óra
Összeállította: Benkő Andrea
Szerkesztette: Szentmártoni János
Grafika: Gréger Zsolt
Kiállításunk az 1956-os Emlékbizottság támogatásával
A magyar szabadság éve című programsorozat keretében valósul meg.